חשבת פעם למה יש בך פחד משתק מדחייה וביקורת של אנשים אחרים ואם יש לזה פתרון?

January 23, 2018

 

אם החלטת לקרוא פוסט זה , אני מניח שבאופן תמידי, או בתקופות מסוימות בהם נדרשת לתקשר עם אנשים, להיות חלק מקבוצה מסוימת, להכיר אנשים חדשים או משהו אחר, היה בך או עדיין קיים בך פחד שבמקרים גרועים יכול אף לשתק אותך, לגרום לך להימנע מכל אינטראקציה חברתית, מכל קרבה לאנשים במיוחד מקשרים אינטימיים.

 

באופן מסוים יש בכך הגיון, במיוחד בעידן הרשתות החברתיות בו אנחנו חיים, שבו קשה מאוד לברוח מדעות, ביקורות ופגיעות מכוונות של אנשים. בעידן כזה, אנחנו נוטים ליותר אכפתיות ממה שאנשים חושבים עלינו, ואיך הם תופסים אותנו, ולעיתים אנו יודעים להתמודד עם זה בצורה טובה יחסית, אך לעיתים הדאגה, הפחד והמחשבות על הביקורת יכולים לשתק אותנו, למנוע מאתנו לעשות דברים שיכולים לקדם אותנו וליצור קשרים חברתיים טובים. כמו כל בעיה, כבני אדם יש בנו את הדחף לשאוף לסוג של "איזון" ולנסות לתקן את הבעיה ולפתור אותה, ולכן אנו לומדים לפתח סוג של "פתרונות" שלעיתים יכולים להקל על הבעיה אך לא לפתור אותה. בדקו אם אתם משתמשים באחד כזה:

 

טכניקות נפוצות להתמודדות מדחייה וביקורת

 

ההמנעות

 

אחת הדרכים הנפוצות בהן אנשים מתמודדים עם אותו פחד מדחייה וביקורת חברתית היא הימנעות  מכל מצב חברתי אפשרי שבו יהיו חשופים לביקורת. מצד אחד יכול להיות בה יתרון, מכיוון שברגע שאנחנו נמנעים מהדבר אשר מרתיע אותנו אנחנו לא צריכים להתמודד איתו, אך בסופו של דבר ברגע שאנו מנסים להימנע מכל מפגש חברתי, מכל קשר זוגי או אינטימי, מכל מצב בו נצטרך לדבר מול אנשים ולייצר קשרים , אפשרות סבירה לכך היא שנסבול מבדידות. ולעיתים קרובות, אנשים אשר סובלים מאותו פחד דווקא מאוד רוצים לתקשר עם אנשים וליצור מערכות יחסים, מכיוון שלרוב אנשים אלו מאוד רגישים לעוצמה שיש לתקשורת עם אדם אחר ( במקרה זה היא מחזקת דווקא את הדחייה)  הם סובלים מעצם היותם בודדים, ויכול להיווצר מצב של מלכוד שבו אין להם אפשרות טובה מהשנייה.

 

עכבות והגנות

 

טכניקת התמודדות נוספת יכולה להיות הצבת הגבלות והגנות. לעיתים אנשים מתמודדים עם אותו פחד מדחייה וביקורת, יכולים להיות מאוד חשדניים כלפי הסביבה שלהם, ולבחור "בפינצטה" את האנשים איתם יבחרו לקיים קשר. בנוסף גם בקשר עצמו אנשים אלו ירבו לשים מגבלות והגנות, כמו לא לחשוף מידע או מידע מועט, להמעיט בחשיפה עצמית, ומתקשים לסמוך על אחרים שלא ייפגעו בהם. לעיתים גם מצב זה יכול להוביל לבדידות מכיוון שהקשרים שאותם אנשים אלה בוחרים לפתח הם מצומצמים.

 

במקרים מסוימים יכולות לעבור שנים רבות עד שאנשים אלו ישימו לב שמצבם החברתי ואיכות חייהם אינה כפי שהיו רוצים שתהיה, ורק אז בוחרים לעשות שינוי. הקושי הגדול בטיפול במצב זה הוא שלעיתים עצם בקשת הטיפול והעזרה כרוכה במאמץ חברתי (פנייה לעזרה), ולרוב אנשים הסובלים מפחדים אלו נוטים לא לשתף את סביבתם בכאבם.

 

האם יש לכך פתרון ?

 

בעשרות השנים האחרונות התפתחו שיטות רבות המבוססות על הצלחות עם אנשים שבעבר נטו לסבול מפחדים אלו ללא תקווה לטיפול ולעזרה. כאשר מגיעים לפתור פחד מדחייה וביקורת חשוב לבדוק מדוע הפחד מופיע ומה הטריגר שגורם לו להמשיך להופיע בכל פעם מחדש במצבים חברתיים, מהם שורשיו ועל מה הוא מבוסס.  בנוסף יתאפשר לאדם לעבור תהליך רגשי היוצר שינוי בהרגשת הפחד עצמה, ובפן הקוגניטיבי, בטכניקות אשר מאפשרות הבנה עמוקה של האמונות המגבילות הנמצאות לאדם בתת המודע, ורבדים נוספים המשפיעים על הפחד. בסוף התהליך, האדם ילמד כיצד לנהל את הפחד, להתגבר עליו ולפתח קשרים חברתיים מוצלחים.

 

 

Please reload

Recent Posts
Please reload