איך להתגבר על הקושי והפחד להביט בעיניים של אנשים - להשתמש בגוף כדי ליצור ביטחון

January 23, 2018

 

 

 

 

אחד הקשיים של אנשים הסובלים מקשים חברתיים הוא המבט בעיניים של אנשים אחרים. אף על פי שהם מאוד רוצים בכך, לעיתים מחשבות מעכבות או רגשות של פחד או אי נעימות עוצרות אותם. הבעיה האמיתית היא שבאותו הרגע שרגשות או מחשבות אלו מגיעות, הם אינם יודעים כיצד לשנות אותם,  וליצור להם הרגשת ביטחון שתאפשר להם להביט בעיניהם של האנשים איתם הם רוצים ליצור קשר עין.

 

העיניים הן "החלונות לנשמה" וקל יותר לנהל שיחה לבבית ולגלות כימיה אחרי שיוצרים עם מישהו קשר עין אמיתי. בעקבות הקושי של אנשים שסובלים מקשיים חברתיים, הם מפסידים חלק חשוב בתקשורת הבין אישית, דבר שיכול לפגוע לא רק ביחסים אינטימיים, אלא בקשרים בעבודה, ביומיום ועוד.

 

ברצוני להעניק לכם כלי, שכאשר אני מלמד אותו לאנשים בסדנאות והנחיות, אני זוכה לשמוע עד כמה הוא פשוט ויעיל, ויוכל לעזור לכם גם במידה ואתם רוצים.

 

הקושי להביט בעיניים של אנשים אחרים, נובע אצל אנשים מסיבות שונות. יש כאלו שמרגישים " מוזרים" כאשר הם מיישרים מבט, יש כאלה שברגע שהם קולטים את עיניו של האדם האחר, פחד ממלא אותם, והרצון לנתק את קשר העין גובר. מה שבטוח הוא, שרוב הסיבות לקושי בשמירת קשר העין נובע מרגשות ומחשבות של האדם. דמיינו את עצמכם מרגישים ביטחון ושלווה בחברת אנשים במקום אותו פחד, האם לא היה לכם קל יותר להביט בעיניים של אנשים ? אני בטוח שכן. השאלה היא רק כיצד עושים זאת ?

 

אחד הכלים היעילים, הפשוטים והיישימים ביותר לשינוי מחשבות ורגשות קשים הוא הפיזיולוגיה, ואני אסביר.

 

נסו לרגע להיזכר במצב שבו הייתם מאוד כועסים, מדוכאים, מודאגים או הרגשה קשה אחרת, אולי זה קרה במהלך וויכוח או משהו אחר, וההרגשה הייתה מאוד קשה והשאיר בכם שאריות של הרגשה קשה גם אחרי שהוויכוח או האירוע הסתיים, ואולי באחד מהמצבים האלה יצא לכם במקרה כחלק מהלו"ז שלכם לצאת לריצה או הליכה לאחר מכן , וההרגשה שלכם השתנתה לגמרי. פתאום ההרגשה שלכם בגוף התחלפה אולי לאדרנלין, אולי למוטיבציה, אולי לפשוט סוגי של "היי" של אחרי פעילות גופנית. איך זה קרה ? 

 

אולי יצא לכם עם אחד מילדיכם או אחיינים שלכם או ילד קרוב מהמשפחה, שקרה אירוע מסוים לדוגמה שהוא נפל, קיבל מכה, היה עצוב מאחד הילדים בכיתה, וניסיתם לשמח אותו בכך שדגדגתם אותו וגמרתם לו לצחוק כל כך עד שהוא שכח מה הרגיש קודם? 

 

נסו לחשוב על מצב כזה שבו ברגע ששיניתם את תנוחת הגוף, הפיזיולוגיה שלכם, קרה שינוי עצום גם בהרגשה שלכם, שהובילה למחשבות שונות והסתכלות שונה על המצב. 

 

התופעה הזו אינה קסם, ולחלק מכם אולי היא תראה כמשהו מאוד ברור ומוכר, אך לרבים מהאנשים שאני מכיר, וגם לי בעברי, היה קשה מאוד לשים את האצבע על מה הופך את השינוי בתנוחת הגוף לשינוי ממשי גם בהרגשה ובמחשבה.

 

תגובה ( לדוגמה שינוי תנוחת הגוף, תנועה כמו ריצה או הליכה או ריצה) מובילה להרגשה מסוימת  שמובילה לחשיבה אחרת, שמובילה לרגש ולתגובה שונה ולתוצאה אחרת לגמרי. 

 

חשבו על כך, לחלק מהאנשים זה נראה בנאלי ולא משמעותי אך הרבה פעמים אנחנו שוכחים להשתמש בעיקרון הכל כך חשוב הזה  - MOTION CREATE EMOTION – ובעברית תנועה יוצרת תחושה.

לפיזיולוגיה שלכם, משמע תנוחת הגוף שלכם, שפת הגוף , הנשימה שלכם, יש השפעה ע-צ-ו-מ-ה על ההרגשה והחשיבה שלכם, ומשמעו גם על התוצאות שלכם.  

 

נסו רגע תרגיל קצר – דמיינו לרגע איך הייתה שפת הגוף שלכם אם הייתם מאוד מאוד מאוד מדוכאים עכשיו, ממש עשו זאת עם גופכם, יש אנשים שבתרגיל הזה בוחרים להסתכל למטה, לשמוט את הכתפיים, להתכנס פנימה ולהסתגר, היכנסו לתנוחה שמסמלת עבורכם את המידה הרבה ביותר של חוסר אנרגיה, דיכאון , 

 

וחוסר חיוניות ומוטיבציה, הישארו בה כמה דקות ושימו לב לשינוי שקורה בהרגשתכם, ובמחשבותיכם.

האם שמתם לב לכך שהרגשתם מתאימה את עצמה לתנוחת גופכם ? כן, זה בדיוק מה שקורה למוח, ברגע שהוא מקבל את המידע מהגוף שלנו, הוא מתאים את הרגשתו לכך. עכשיו, נסו לרגע לעמוד בתנוחה שמבטאת עבורכם, שמחה , חיוניות ואנרגיה מירבית ! ממש עוצמה ומוטיבציה, איך זה היה נראה אם הייתם עושים זאת עם גופכם ממש עכשיו ? אולי הייתם מחייכם מאוזן לאוזן ? עומדים עם הראש למעלה והחזה פתוח. נסו לשים את הידיים על המותניים כך שתוכלו ממש לפתוח את החזה שלכם ותנוחת הגוף שלכם 

לעולם, חייכו והישארו כך כמה דקות, שימו לב מה קורה להרגשה שלכם. עד כמה היא השתנתה ?

 

 עד כמה הצלחתם לגרום לעצמכם להרגיש הרבה יותר טוב ברגע ? 

 

זה הכוח של הפיזיולוגיה והגוף שלכם.

 

דבר נוסף עליו אתם יכולים לשלוט הוא על הנשימה שלכם, נכון, ברוב הזמן היא איננה מודעת, אך נסו לרגע לנשום בצורה שונה ושימו לב האם זה משפיע בצורה מסויימת על ההרגשה. אתם מוזמנים לנסות לנשום לכמה דקות בקצב הבא, 2 שאיפות איטיות פנימה, וארבע נשיפות מהירות החוצה, השהייה של שתי שניות, ושוב 2 שאיפות איטיות פנימה, ו4 נשיפות מהירות החוצה. נסו לעשות זאת למשך כמה דקות ושימו לב האם יש הבדל.

 

אתם בטח שואלים את עצמכם, " אני מבין שזה טוב אבל איך זה יכול להועיל לי בסיטואציות בהם קשה לי להסתכל לאנשים אחרים בעיניים? אז עכשיו אנחנו מגיעים לדרך בה אתם יכולים ממש ליישם זאת בחייכם. ברגע שאתם תוכלו להרגיש יותר ביטחון ליד אנשים אחרים, יהיה לכם קל יותר להביט בעיניהם.

 

רבים מהאנשים אינם מודעים לתנוחת גופם, לנשימתם ולכל הפיזיולוגיה שלכם מכיוון שלא תמיד הם יודעים את ההשפעה של כך על ההרגשה שלהם. אבל ברגע שאתם יודעים זאת, אתם יכולים ממש לנצל זאת לטובתכם. הרי, אני בטוח שאם תנסו לחשוב לרגע על אדם שיש לו ביטחון עצמי גבוה או אמונה עצמית גבוהה בעצמו, או אולי אהבה עצמית נורא עמוקה, אתם יכולים לדמיין איך זה היה נראה על שפת גופו נכון ?

 

 כן, לרוב המצבים הנפשיים שלנו יש שפת גוף שאותה אנחנו משייכים לכך, עכשיו שאתם יודעים שהפיזיולוגיה שלכם משפיעה על ההרגשה שלכם, מדוע לא לנצל זאת גם לכך ? להרגשת ביטחון ואמונה בעצמכם ? נכון בהתחלה זה יהיה קשה יותר, וההשפעה של שינוי גוף אולי תהיה מינורית, אך שינוי מינורי עדיף על לא שינוי כלל, וככל שתתרגלו זאת יותר כך תדעו לצאת מהרגשה קשה של פחד מדחייה או ביקורת, ותוכלו לשחרר עצמכם מהכבלים הללו על ידי אסטרטגיה פשוט של שינוי התנוחה שלכם. אז כדי להתחיל בתהליך אני רוצה לרגע לבקש מכם לעשות שלושה דברים ולרשום אותם:

 

1.חשבו והיזכרו כיצד מרגישה תחושה של ביטחון, או אם קל לכם יותר דמיינו אדם אחר שאתם מכירים שמאוד בטוח בעצמו, כיצד זה מתבטא בגופו? רשמו לכם ממש את המאפיינים לדוגמה: חיוך, עמידה זקופה וכו' עד למניירות הקטנות ביותר

 

2.חשבו על הרגשה ש"יש לכם מזל והכל הולך לכם" וחזרו על התהליך

 

3.חשבו על הרגשה של תקווה, ואמונה בעצמכם, כיצד זה היה מתבטא בגופכם? רשמו לכם

 

לאחר שרשמתם זאת, תרגלו כל שפת גוף בגופכם, היכנסו במודע לתנוחת ביטחון וחוו את ההרגשה הזו כמה דקות, ממש חוו זאת בצורה המלאה ביותר שאתם יכולים, גם אם בהתחלה זה יהיה מעט מביך, המשיכו עד אשר תרגישו נינוחים יותר, זה משתלם.

עשו זאת עם כל ההרגשות הנוספות.

 

השלב הבא הוא לאפשר לכם ליצור "יציאה יזומה" מהרגשה קשה. זהו כלי שיאפשר לכם להשתמש בשפת הגוף הרצויה כדי לשנות במודע את הרגשתך הקשה כאשר היא מתרחשת בזמן אמת. לשם כך, לצורך התרגיל התאימו את שפת גופכם להרגשה כזו, לדוגמה של עייפות, פחד מדחייה וביטחון עצמי נמוך ודמיינו כיצד זה היה נראה בגופכם? הישארו כך למשך 2 דקות, ולאחר מכן עברו יישר לאסטרטגיית היציאה הראשונה, הכוונה שנו את שפת גופכם לשפת גוף של אדם בטוח בעצמו ושימו לב להרגשה. חזרו על התהליך הזה עוד כמה פעמים גם עם התנוחות הנוספות, של "הכל הולך" ו" תקווה ואמונה עצמית".

 

מטרת התרגיל הזה היא לאפשר למוחכם לזכור שבזמן אמת גם כן אתם יכולים לשנות את שפת  גופכם לתחושת הנפשיות האחרות ובכך ליצור שינוי מיידי בהרגשתכם, כדי שתוכלו לצבור את הביטחון הדרוש לכם להישיר את מבטכם לעיני האדם שעמו הייתם רוצים ליצור קשר עין.

 

 חזרו על התרגיל במשך כמה ימים, ולאחר מכן נסו לעשות זאת בזמן אמת בכל מצב בו אתם מרגישים פחד, חוסר ביטחון או אי נוחות, יישר שנו את שפת גופכם ושימו לב לשינויים בהרגשה וביכולת שלכם להביט בעיניי האחר.

Please reload

Recent Posts
Please reload