חרדה חברתית וביישנות קיצונית - אפשרויות הטיפול השונות

January 23, 2018

לעיתים אנשים ביישנים בטוחים שזהו חלק מהאופי שלהם, ואין טעם לנסות לשנות זאת, אך חשוב לשים לב מה היא מידת הפגיעה (אם ישנה) של אותה ביישנות באורח החיים של האדם, וצריך לשים לב שלא מדובר בחרדה חברתית.

 

חרדה חברתית היא בעיה שסובלים ממנה ילדים, מתבגרים ומבוגרים כאחד. ובמידה ולא מטפלים בה היא מחריפה ולעיתים יכולה לגרום לאדם להתרחק ככל האפשר מסיטואציות חברתיות, דבר אשר יפגע באורח חייו בצורה משמעותית.

 

אנשים הסובלים מחרדה חברתית ירגישו תחושה של פחד, דאגה, חוסר נוחות ועצבנות המתעוררת בזמן  סיטואציות חברתיות, ומתלווה לה החשש מביקורת, דחייה עלבון או שפלה. החרדה עצמה יכולה להתעורר בזמן הסיטואציה עצמה אך לא רק, לעיתים הפחד תוקף את האנשים הסובלים מחרדה זו גם לפני הסיטואציה מעצם המחשבה על כך, או לאחר מכן כאשר הסיטואציה הסתיימה, ולעיתים בכל הזמנים יחדיו. 

 

היא מתעצמת בעיקר בזמן אינטראקציה עם אנשים אחרים בעיקר זרים, וכאשר מירב תשומת הלב מופעל על הסובל ממנה.

 

 הסימפטומים הפיזיים של החרדה החברתית משותפים לאלו של הפרעת חרדה רגילה, והמקור שלהם הוא בתגובת " הלחם או ברח" ההישרדותית של המוח. הסימפטומים יכולים להיות דפיקות לב מהירות, הזעה, הסמקה, רעד ,קוצר נשימה וחולשה.

 

בפן המחשבתי, לאנשים הסובלים מחרדה חברתית לרוב יהיו מחשבות קשות על עצמם, אשר יעוררו ויגבירו את החרדה. מחשבות כמו :" אני לא מספיק טוב" " אני מגוחך", " אני לא ראוי", " הם בטח יצחקו עליי". לרוב מחשבות אלו נובעות מאמונות עמוקות שיש לאדם הסובל מחרדה חברתית על עצמו ועל העולם.

 

 מבחינת ההתנהגות, אנשים עם חרדה חברתית נוטים להימנע ממפגשים חברתיים כמה שאפשר, נוטים לתקשר רק עם אנשים " בטוחים" ולהימצא מקומות אשר משרים בהם את אותו בטחון. מכיוון שברוב המקרים אנשים אלו רגישים מאוד לתגובות האנשים סביבם, הם  ייטו לחפש  סימנים המוכיחים כי הם מבקרים אותם, דוחים אותם או שופטים אותם לשלילה. עקב הקושי הרב בהתמודדות עם החרדה, לכל אדם ישנן את הדרכים המיוחדות לא להתמודד עם החרדה החברתית., וההתנהגות יכולה להיות שונה מאדם לאדם.

 

במידה ואתם מרגישים שהקשיים החברתיים, או הפחד החברתי שלכם מגביל אתכם ועוצר את חייכם מלייצר חברויות, זוגיות ומשפחה, קשרים חברתיים עם עמיתים לעבודה או קשיים בתחומי חיים אחרים, מומלץ לחשוב על אפשרות לטיפול בכך.

 

אפשרויות הטיפול בחרדה חברתית

לחרדה חברתית ישנן כמה שיטות טיפול אפשרויות וביניהן:

 

 

1. טיפול תרופתי או פסיכולוגי על ידי איש מקצועי /רפואי מוסמך

 

2.טיפול EMDR -ניתן לקרוא בהרחבה על EMDR בלינק הבא: לחצו כאן לקריאה מורחבת על EMDR

 

3. טיפול CBT ניתן לקרוא בהרחבה על CBT בלינק הבא: לחצו כאן לקריאה מורחבת על CBT

 

4. הנחייה קוניטיבית מעמיקה באמצעות NLP ודמיון מודרך העובדת עם תת המודע –

 

על פי מחקרים ותאוריות רבות, התת מודע הוא אחד ממרכיבי נפש האדם, בו קיימת  מערכת אוטומטית של תגובות שאינן תוצר של המחשבה המודעת והוא אחראי ל95% מההתנהגות שלנו, ומשאיר רק 5% לחלק המודע שהוא המוח החושב.

 

תת המודע  כולל בתוכו רגשות, יצרים ותשוקות, אמונות וכן דפוסי התנהגות אשר מצטברים במהלך חייו של האדם ולעיתים מפריעים לו לנהל את שגרת חייו. הפסיכואנליזה גורסת כי זיכרונות וחוויות שמאיימים על האדם וקשורים לדחפיו הביולוגיים מודחקים אל הלא מודע, ובכך אין הם גורמים לאדם תעוקה נפשית, אך ממקומם בלא מודע הם ממשיכים להשפיע על חייו של האדם בדרכים שונות. ישנם פסיכולוגים שממשילים את הלא מודע למרתף נפשי, שבו נצברים החומרים המודחקים וזולגים לחייו המודעים של האדם. 

 

תכנונים, יעדים ומטרות, שייכים לחלק החושב וההגיוני של המוח (המודע). התת מודע לא מבין זאת, הוא מתקשר איתנו ברגשות, בדימויים ובסמלים. לכן כדי שתת המודע יירתם לשינוי וינהל לנו את ההצלחה - עלינו ללמוד לעבוד איתו בצורה נכונה

 

השיטה לעבודה עם תת המודע - היא דרך יישומית שמורכבת מתהליכים וטכניקות לתקשר עם תת-המודע, לתכנת אותו מחדש ולרתום אותו לייצר הצלחה והגשמה בכל תחום שאתם בוחרים להתמקד בו.

 

טכניקות  מסוימות בשיטה זו  הן פשוט תוצאת דגימה, מודלינג, של טכניקות בשימוש שנחקרו בשטחים אחרים (התניה קלאסית היא דוגמה עיקרית). הן מערבות את החשיבה המודעת, את תת המודע, הגוף ומערכות הלמידה במוח. 

 

המטרה בהנחיה היא ראשית לזהות את תבניות ודפוסי ההתנהגות, דפוסי החשיבה והדיבור הפנימי שיצרו את המצב הבעייתי, ולאחר מכן לשנות אותם. בצורה זו למידות ישנות ולא מתאימות יפנו את מקומן ללמידות חדשות שתומכות במטרה של המונחה. 

 

הטכניקות השונות מאפשרות לנו להחליף תגובות אוטומטיות של מחשבות, רגשות, והתנהגות  שנמצאות בתת מודע  במהירות וביעילות, כך שהשינוי נחווה כטבעי ולא מצריך מאמץ מיותר. בכך אנחנו משנים את ההווה, ומעצבים דרך חדשה לעתיד. 

 

תהליך השינוי שמתבצע בכלים אלו מאפשר למונחה שינוי עמוק, מכיוון שהוא לא מטפל רק בסימפטומים של הבעיה, אלא בשורש שלה. התהליך אינו דורש התעמקות מיותרת בזיכרונות כואבים מהעבר או בסבל הווה. בזכות הטיפול בשורש הבעיה, התהליך פותח למונחה אפשרות חדשה, להתבוננות במטרות ובשאיפות שלו, שנמצאות הרבה מעבר למצב הבעייתי שמכביד עליו באותו הרגע.

 

השיטה מבוססת על נתינת כלים יישומיים ויעלים למונחה, שיאפשרו לו בכל זמן לפעול, לחשוב ולהרגיש  בגישה חדשה לחיים מתוך תחושת עצמאות וחופש, וללא תלות במנחה . 

תוצאות התהליך הן מעשיות ומהירות, ומאפשרות למונחה לא רק לשנות  את ההרגלים המחשבתיים וההתנהגותיים, אלא גם להעצים את תחושת הערך העצמי שלו. 

Please reload

Recent Posts
Please reload